Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
  Forum   Kontakt    
Nowości na stronie: Aktualizacja:
STRONA GŁÓWNA
INFORMACJE OGÓLNE
• Mogilno
• Powiat Mogileński
• Gmina Mogilno
• Województwo
O MIEŚCIE
• Historia
• Legenda
• Kalendarium
• Patron miasta
KOŚCIOŁY
• Klasztor
• Fara
• Kościół M.B.N.P.
• Kościół św. Faustyny
TURYSTYKA
• Basen
• Muzeum Ziemii Mogil.
• Restauracje i noclegi
DOWNLOAD
• Tapety
• Wygaszacze
• Banery
KOŚCIÓŁ św. FAUSTYNY - parafia pw. św. Faustyny

Historia i opis parafii pw. św. Faustyny w Mogilnie

Dnia 8 września 2002 w czasie ogłoszeń duszpasterskich ks. Tomasz Walterbach zwrócił się on z uprzejmą prośbą do wiernych parafii M.B.N.P., z której w przyszłości ma zostać wydzielona nowa parafia o pomoc w uporządkowaniu ogrodzeniu działki, na której ma zostać pobudowana kaplica p.w. św. Faustyny a w przyszłości kościół.

Dnia 14.09.2002 r. nastąpiło sprzątanie i ogrodzenie placu przyszłej budowy kaplicy p.w. św. Faustyny. Tego dnia około 50 osób dorosłych i 25 dzieci pojawiło się na działce. W rodzinnej atmosferze sprzątali całe przedpołudnie i około godz. 12 prace zostały zakończone.

Miesiąc później tzn.15.10.2002 r. zostały podjęte pierwsze prace murarskie. W tym dniu przed południem rozpoczęły się parce związane z zamontowaniem podstawy pod Krzyż. Kilkoro przyszłych parafian w czasie padającego deszczu ofiarnie pracowało nad wylewaniem fundamentu i zabetonowaniem metalowej konstrukcji, do której miał być przykręcony Krzyż.

Dnia 30 października br. został ustawiony krzyż. Na działce, na której ma zostać wybudowana najpierw kaplica stanął krzyż - znak wiary chrześcijańskiej.

Cztery dni później został poświęcony Krzyża przez ks. arcybiskupa Henryka Józefa Muszyńskiego. Na działkę przy ulicy Kausa w Mogilnie przybył ks. arcybiskup Henryk Muszyński, by w czasie nabożeństwa Słowa Bożego dokonać poświęcenia krzyża na placu budowy. W uroczystości wzięli udział duchowni z dekanatu Mogilno, pan starosta Tadeusz Szymański, wiceburmistrz Przemysław Majcherkiewicz i spora grupa wiernych.

W miesiącu kwietniu 2003 r. zostały po raz pierwszy w tej parafii poświęcono pokarmy na stół wielkanocny.

Natomiast w maju br. zostały odprawione nabożeństwa majowe. W czasie całego miesiąca maja codziennie przy krzyżu na placu budowy gromadziła się spora grupa wiernych ( około 350 osób), aby poprzez modlitwę i śpiew oddawać cześć Matce Bożej. Także przez cały miesiąc maj grupka wiernych ze wsi Padniewko gromadziła się codziennie przy figurze Matki Bożej w swojej miejscowości, aby wypraszać u Maryi potrzebne łaski dla całej parafii. Dnia 13 maja 2003 r. uczestniczył w nabożeństwie majowym ks. Biskup Wojciech Polak. Dzieci z przedszkola nr 3 miały także swoje nabożeństwo majowe przy figurze Matki Bożej w dniu 22 maja.

21 maja parafia św. Faustyny otrzymała pozwolenie na budowę kaplicy. W tym samym dniu rozpoczęły się prace przy kopaniu fundamentów. Ruszyła wreszcie budowa kaplicy, która ma być na początku miejscem kultu i spotkań wiernych parafii św. Faustyny. Tydzień później dzięki ofiarnej pracy kilku osób zostały wykopane fundamenty, ułożono zbrojenia i zalano fundamenty. 30 maja nastąpił montaż słowno-muzyczny. Dzieci z przedszkola nr 3 przed nabożeństwem majowym przedstawiły montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Matki. W tym dniu przy Krzyżu na przedstawieniu i nabożeństwie majowym zgromadziło się około 500 osób.

12 czerwca parafię wizytował ks. Biskupa Bogdana Wojtusia. Pod koniec lipca rozpoczęło się montowanie stalowej konstrukcji na murach kaplicy.

Na początku sierpnia parafię odwiedził Starosta. Od połowy sierpnia rozpoczęły się prace związane z pokryciem dachu budowanej kaplicy. Trwały one aż do pierwszych dni września. Wierni wraz z ks. Proboszczem Tomaszem Walterbachem pomagają jak potrafią i na ile stacza sił.

W połowie sierpnia w murach budowanej kaplicy pw. św. Faustyny o godz. 11.00 została odprawiona pierwsza Msza św. Wierni modlili się podczas tej Eucharystii w intencji Ojczyzny. Mszy Św. Przewodniczył Ks. Proboszcz Tomasz Walterbach, z którym koncelebrował ks. Neoprezbiter Krzysztof Walkowski pochodziły z parafii M.B.N.P. w Mogilnie. We Mszy Św. uczestniczyło 700 wiernych.

23 sierpnia, czyli 25 lat temu Mogilno zostało nawiedzone w Kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej. Z okazji tej rocznicy we wszystkich Mogileńskich parafiach codziennie o godz. 20.00 odprawiony był uroczysty Apel Jasnogórski prowadzony przez Ojca paulina Jarosława Obrosłaka. 23 sierpnia wierni Mogilna modlili się przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej na placu budowy kaplicy pw. św. Faustyny. O godz. 14.00 w Padniewku została odprawiona Msza Św. dożynkowa. W czasie wspólnej modlitwy wierni parafii św. Faustyny dziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony.

Pod koniec sierpnia na placu budowy przybyła wizyta władz miasta. Plac budowy kaplicy p.w. św. Faustyny odwiedzili wiceburmistrz Mogilna Przemysław Majcherkiewicz, Burmistrz Mogilna Jacek Krasny, Starosta Mogileński Tomasz Barczak.

1 października odbyła się pierwsza Msza Św. Po 4 miesiącach i 10 dniach od rozpoczęcia prac została odprawiona pierwsza Msza Św. i nabożeństwo różańcowe w kaplicy p.w. św. Faustyny. Cztery dni później odbył się odpust ku czci św. Faustyny. Tego dnia wspólnota wiernych parafii p.w. św. Faustyny w Mogilnie przezywała swój pierwszy odpust. Msze Św. odpustowa odprawił Ks. Dziekan Stanisław Zywert. Wygłosił także Słowo Boże do licznie zgromadzonych parafian i sympatyków parafii p.w. św. Faustyny.

W połowie października dzieci z przedszkola nr 3 przedstawiły montaż słowno-muzyczny z okazji 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. - w czasie nabożeństwa różańcowego dla dzieci. Trwały także przez cały miesiąc nabożeństwa różańcowe.

W październiku montowano podłogowe centralne ogrzewanie i zalewanie posadzki.

Ja zawsze pod koniec miesiąca listopada i aż do narodzenia Dzieciątka Jezus trwały roraty w parafii. Pod koniec listopada została odprawiona uroczystość poświecenia Kaplicy Parafii p.w. św. Faustyny w Mogilnie przez arcybiskupa Henryka Józefa Muszyńskiego.

25 maja 2004 r. o godz. 15.00 odbyło się przedstawienie "Słowika" wg. Hansa Christiana Andersena, którego przedstawiła młodzież z SOSW z Szerzaw. Gościła także młodzież z Gniezna. Po ognisku odbyło się Nabożeństwo Majowe. 1 czerwca o godz. 17.00 zostało przedstawione kolejne przedstawienie pt. "Widzma Zula po świecie hula", które było przegotowane przez nauczycieli z SOSW w Szerzawach. Dwa dni później o godz. 18.00 w parafialnej kaplicy odbyło się doniosłe wydarzenie religijne. Liczne grono młodzieży przystąpiło do sakramentu bierzmowania. Szafarzem sakramentu był ks. Biskup Wojciech Polak z Gniezna. Asystowali mu ks. Dziekan Zywert oraz ks. Proboszcz Tomasz Walterbach, który przygotowywał młodzież do tego święta. W uroczystości uczestniczyli parafianie i zaproszeni goście.

5 września odbyły się coroczne Dożynki. Natomiast pod koniec września wierni pielgrzymujący do Łagiewnik, pod kierunkiem ks. Proboszcza Tomasza Walterbacha przywieźli Relikwie św. Faustyny. W pielgrzymce brał udział również Dziekan ks. Zywert.

3 października tak jak w zeszłym roku odbył się odpust ku czci św. Faustyny. Wspólnota wiernych parafii p.w. św. Faustyny w Mogilnie przeżywała swój kolejny odpust. Msze Św. odpustowa odprawił ks. Proboszcz Parafii Farnej Lewandowski.

20 listopada o godz. 15.00 odbyło się kolejne przedstawienie koła teatralne MASKA z Szerzaw przedstawiło przedstawienie o Jędrku Jeżyku.

W dzień Mikołaja zostało zorganizowane Parafialne Mikołajki z udziałem dzieci i młodzieży.

3 kwietnia 2005 r. odbyło się przedstawienie "Ku pamięci i chwale największego Polaka". To przedstawienie zorganizowali nauczyciele oraz uczniowie z Szerzaw. Trzy dni później o godz. 19.00 odbyła się Msza Św. w intencji zmarłego Papieża Jana Pawła II. Na mogileńskim Rynku zebrała się parotysięczna grupa mieszkańców, którzy czynnie wzięli udział w uroczystości. 7 kwietnia o godz. 18.00 odbył się różaniec w intencji Papieża Jana Pawła II. Dzień później o godz. 9.30 odbyła się Msza Św. w intencji Papieża Śp. Jana Pawła II. Natomiast ok. godz. 20.00 został zorganizowany Biały Marsz Wdzięczności, który zjednoczył mieszkańców Mogilna.

1 maja nauczycielsko-uczniowskie koło teatralne MASKA z Szerzaw przedstawiło spektakl pt.: " Jak to dawniej na wsi bywało - tradycje i zwyczaje wielkanocne". Pięć dni później o godz. 9.00 odbyła się Msza Św. w intencji strażaków, Dekretem Ks. Arcybiskupa został mianowany ks. Proboszcz Tomasz Walterbach Kapelanem Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Mogileńskiego.

2 czerwca zakończyła się oktawa Bożego Ciała. Odbyła się uroczysta Msza Św. o godz. 18.00 i procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy.

  • I ołtarz przy posesji państwa Sobotów -ul. Kausa
  • II ołtarz przy posesji państwa Łaganowskich - ul. 11 Listopada
  • III ołtarz przy posesji państwa Linetty - ul. Malinowa
  • IV ołtarz przy posesji państwa Borzymowskich - ul. Morelowa.

W tym, że dniu gratulacje z okazji 15 rocznicy święceń kapłańskich otrzymał ks. proboszcz Tomasz Walterbach oraz 7 rocznicy - dla wikariusza ks. Pawła. Na drugi dzień odbył się uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czasie Mszy Św. o godz. 18.00 ks. Biskup Bogdan Wojtus udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży naszej parafii. Na zakończenie Mszy Św. o godz. 18.00 odbyła się Procesja Eucharystyczna wokół kaplicy.


do góry
GALERIA ZDJĘĆ
MAPY
• Mapa miasta
• Mapa powiatu
• Plan miasta
KOMUNIKACJA
• PKP
• PKS
• MATBUD
WAŻNE ADRESY
LINKI
• O Mogilnie
• Katalogii stron
• Ciekawe strony
PARTNERZY
Copyright © www.MOGILNO.cba.pl Wszelkie prawa zastrzeżone