Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
  Forum   Kontakt    
Nowości na stronie: Aktualizacja:
STRONA GŁÓWNA
INFORMACJE OGÓLNE
• Mogilno
• Powiat Mogileński
• Gmina Mogilno
• Województwo
O MIEŚCIE
• Historia
• Legenda
• Kalendarium
• Patron miasta
KOŚCIOŁY
• Klasztor
• Fara
• Kościół M.B.N.P.
• Kościół św. Faustyny
TURYSTYKA
• Basen
• Muzeum Ziemii Mogil.
• Restauracje i noclegi
DOWNLOAD
• Tapety
• Wygaszacze
• Banery
KOŚCIÓŁ M.B.N.P. - parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Historia i opis parafii pw. M.B.N.P. w Mogilnie

Wzrost liczby mieszkańców Mogilna w ostatnich
pięćdziesięciu latach drugiego tysiąclecia, stanowił główną
przesłankę do starań o powstanie nowej parafii.

29.VIII.1981 - Kuria Metropolitalna w Gnieźnie skierowała na ręce ks. wikariusza Eugeniusza Jaworskiego pismo, polecając podjęte trudu organizacyjno-budowlanego, w związku z planowaną budową nowego obiektu sakralnego w Mogilnie. Wyrażona zgoda przez ówczesne władze, na budowę tylko w tym miejscu z kilku innych wskazanych, okazała się wkrótce pozornie przychylną decyzją. Zaakceptowany pod budowę teren, wyjątkowo podmokły i torfiasty, spełniał wszystkie warunki, by skutecznie zniechęcić czy wręcz uniemożliwić budowę. Mimo tak niekorzystnych warunków terenowych, ufając wsparciu Maryi i ofiarności przyszłych parafian, ks. E. Jaworski zdecydował się na rozpoczęcie budowy.
5.II.1982 - Na miejsce, w którym ma powstać kaplica, wjechały pierwsze ciężarowe samochody załadowane żwirem, aby podwyższyć teren o l metr.
11.II.1982 - Dziesięcioma traktorami i końmi, mieszkańcy Padniewka przywieźli kolejne tony żwiru. Odpowiedzieli w ten sposób jako pierwsi na apel ks. E. Jaworskiego, proszącego o pomoc przy budowie kaplicy. Prace murarskie związane z budową kaplicy, podjął się wykonać zakład murarski Antoniego Frejdy.
11.III.1982 - Na miejscu podwyższonym żwirem wytyczono teren pod budowę kaplicy.
16.III.1982 - Mszą św. o godzinie 8.00 sprawowaną przez ks. E. Jaworskiego z prośbą o błogosławieństwo, rozpoczęto budowę kaplicy. Na godzinę 9.00 przybyli ochotnicy z własnymi narzędziami. Od tego momentu, codziennie na placu budowy zgłaszali się pełni zapału i bezinteresownego poświęcenia wierni. Byli wśród nich przedstawiciele różnych zawodów. Pracowali emeryci, czynni zawodowo (niektórzy w ramach urlopu wypoczynkowego), młodzież, mężczyźni a nawet kobiety.
12.IV.1982 - Ks. Biskup Jan Michalski poświęcił na placu budowy 10-metrowy krzyż, ufundowany przez pana Tadeusza Kasprowicza.
28.IV.1982 - Dekretem ks. Arcybiskupa Józefa Głempa, Prymasa Polski, erygowana została nowa parafia w Mogilnie, pod wezwaniem M.B.N.P. Proboszczem tej parafii Prymas Polski mianował ks. E. Jaworskiego, dotychczasowego wikariusza kościoła, pod wezwaniem św. Jakuba w Mogilnie.
5.V.1982 - Proboszcz parafii św. Jakuba ks. Kanonik Stanisław Obarski, dokonał uroczystego poświęcenia obrazu M.B.N.P. Do czasu pobudowania kaplicy, obraz namalowany przez mogileńskiego artystę plastyka pana Witolda Pochylskiego, umieszczono w kościele św. Jakuba. W tym samym dniu ks. proboszcz E. Jaworski odprawił Nieustającą Nowennę do MBNP.
28.VI.1982 - Ks. Prymas J. Glemp poświęcił kaplicę. Z kościoła św. Jakuba w kolumnie samochodów, przewieziono obraz M.B.N.P. Uroczystość zakończył Apel Jasnogórski i wzruszające słowa ks. proboszcza: „Ta kaplica była już poświęcona. Poświęciliście ją własnym potem, a zbudowaliście własnymi rękoma. Ja bym te ręce ucałował..." W uroczystość jubileuszową 600 lecia obecności Matki Bożej na Jasnej Górze, w parafii rozpoczęło się nawiedzanie i dzanie rodzin kopią wizerunku Jasnogórskiej Pani.
8.IX.1982 - Panie pragnące nieść pomoc potrzebującym zainicjowały powstanie parafialnego zespołu charytatywnego. W pierwszych dniach października zespół zorganizował parafialny dzień chorych. Został on wpisany na stałe w parafialny kalendarz.
6.X.1982 - Powstała rada parafialna.
1.VI.1983 - Podczas Nieustającej Nowenny do MBNP, poświęcono sztandar ufundowany przez Matki Żywego Różańca.
8.VIII.1983 - Mszą św. o godzinie 8.00 rozpoczęto budowę domu katechetycznego.
11.VIII.1983 - Omówiono wstępny projekt budowy kościoła, a w szczególności sposób przygotowania podłoża do tej realizacji. Wyniki ekspertyzy gruntu, okazały się wyjątkowo niekorzystne dla zamierzeń budowlanych.
15.XII.1983 - Ukończono piwnice domu katechetycznego.
10.X.1984 - Założono „stemple" pod strop parteru domu katechetycznego. Następnie zalano strop betonem.
13.IV.1985 - Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy wyraził zgodę na budowę kościoła.
12.V.1985 - Mszą św. o godzinie 17.00 sprawowaną przez ks. Biskupa J. Michalskiego, rozpoczęto budowę nowego kościoła a postawioną tablicą przy kaplicy, podkreślono to historyczne wydarzenie: „Budujemy nowy kościół pod wezwaniem M.B.N.P w Mogilnie, szczerą modlitwą, ofiarą naszych szlachetnych serc, pracą naszych rąk". Majstrem budowy kościoła został pan Tadeusz Czemiak.
20.VIII.1985 - Zakończono wykop pod pierwszą betonową studnię. Okazało się, że ze względu na podmokły, torfiasty OŁ grunt, kościół można jedynie budować na ławach fundamentowych, położonych na 38 studniach o średnicy 3,6 m i 5 m wysokości. Każdą studnię trzeba będzie odlać z betonu w metalowej formie, a następnie wpuścić w ziemię. Wpuszczenie w ziemię, polegać ma na wybraniu łopatami błotnistego gruntu znajdującego się pod studnią, która w ten sposób siądzie swoim ciężarem w ziemi na głębokości 5 m! Bez wątpienia to najtrudniejszy, trwający wiele miesięcy, przy tym niebezpieczny etap budowy świątyni. Później O* ktoś trafnie powie: „Mogilnianie właściwie pobudowali dwa kościoły - jeden ukryty pod ziemią, stanowiący mocny fundament dla naziemnego, w którym gromadzą się na modlitwę".
16.X.1985 - Mistrz dekarski Norbert Trzecki zakończył krycie dachówką domu katechetycznego.
22.II.1986 - W kaplicy odbyła się uroczystość, w związku z 50-leciem ślubów zakonnych siostry Anieli, katechetki O* cieszącej się ogólnym szacunkiem, pracującej w Mogilnie 25 lat.
28.IX.1986 - Ks Prymas J. Glemp poświęcił dom katechetyczny.
30.X.1987 - Zabetonowano wpuszczoną w ziemię, osiemnastą z 38 wymaganych studni, na których pobudowane zostaną mury świątyni.
11.XI.1987 - Ks. Biskup J. Michalski poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła.
18.VI.1988 - Wkopano, wypełniono i zabetonowano ostatnią studnię.
4.XII.1988 - Ks. Prymas J. Glemp wmurował kamień węgielny w ścianę budowanego kościoła.
10.I.1990 - Utworzono bibliotekę parafialną. Księgozbiór powstał z zakupionych woluminów, a także podarowanych przez parafian. Bibliotekę podjęła się prowadzić pani Maria Wietrzykowska.
3.IX.1990 - Do szkół powróciło nauczanie religii. W związku z tym, ks. Prałat E. Jaworski udostępnił Szkole Podstawowej nr 3 cztery sale do nauczania kl. I - III w domu katechetycznym.
21.XII.1990 - W domu katechetycznym gościły dzieci z Czarnobyla, dotknięte chorobą popromienną. Po spotkaniu, dzieci nawiedziły kaplicę i wspólnie odmówiły Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo - niektóre po raz pierwszy w życiu.
7.I.1991 - Mostostal, dostarczył specjalnie zorganizowanym transportem drogowym 6 sztuk 23 metrowych belek stropowych ze stali, na pokrycie kościoła.
17.IV.1991 - Jubileusz XXV - lecia kapłaństwa obchodził ks. Prałat E. Jaworski. Sakrament kapłaństwa ks. proboszcz otrzymał z rąk Prymasa Tysiąclecia.
19.II.1992 - Poświęcono uroczyście sztandar Szkoły Podstawowej nr 3. Patronem szkoły został Mikołaj Kopernik, ksiądz a zarazem wielki astronom.
13.V.1994 - Ks. Arcybiskup Henryk Muszyński poświęcił kopię figury MB Fatimskiej, w rocznicę objawień.
22.V.1995 - Zakończono montaż konstrukcji dachowej. Każda z sześciu głównych belek waży 5 ton.
30.VII.1995 - Zakończono układanie dachówek na głównej części kościoła. Jednocześnie mogileński poeta Maksymilian Bart Kozłowski, pięknymi słowami określił cel budowy: „Tutaj jak pisklęta pod skrzydłami Pana, będziemy bezpieczni."
27.X.1996 - Poświęcono krzyż, który będąc świadectwem umierających w Panu, zainicjował prace organizacyjne na działce miejskiej, przeznaczonej na cmentarz parafialny.
24.XII.1996 - W wypełnionym po brzegi kościele, jeszcze w stanie O surowym, częściowo bez posadzki, przed pracami malarskimi i stolarskimi, ks. Biskup Bogdan Wojtuś odprawił pierwszą, uroczystą Pasterkę.
13.V.1997 - Za zgodą ks. Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, parafia otrzymała 3 wielkie żyrandole, które dotąd znajdowały się w katedrze gnieźnieńskiej.
25.V.1997 - Po raz pierwszy w historii kościoła, grupa dziewcząt i chłopców przystąpiła do I Komunii św.
27.VI.1997 - Dekretem ks. Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego przybył do parafii ks. Radca Tadeusz Dymny - rezydent.
20.VIII.1997 - Ukończono parkan cmentarza parafialnego.
3.IX.1997 - Ks. Arcybiskup H. Muszyński poświęcił cmentarz i O kamień węgielny, który został wmurowany w ścianę O powstającej kaplicy cmentarnej.
3.XII.1997 - Na spotkaniu Koła Synodalnego, zainicjowano redago-o wanie parafialnego miesięcznika „Głos Maryi".
2.V.1998 - Ks. Prałat E. Jaworski poświęcił sztandar polskiego o Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Mogilnie.
24.VIII.1998 - Rozpoczęto montaż dekoracji ołtarzy w nawach kościoła. Dekoracje projektował salezjanin ks. Tadeusz o Furdyna z Łodzi, a wykonawcami artyści plastycy: O Julian Czajkowski i Jan Martyka z Łodzi. Rzeźbę o Chrystusa Zmartwychwstałego, umieszczoną w nawie O głównej, wykonał artysta plastyk Tomasz Ko walczy k, O adiunkt Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
23.IX.1998 - W kościele umieszczono 14 stacji rzeźbiarskich Drogi Krzyżowej, wykonanej przez artystę mogileńskiego Stanisława Rutę.
26.IX.1998 - Ks. Arcybiskup H. Muszyński poświęcił najważniejszy obiekt kompleksu sakralnego - kościół pod wezwaniem MBNP. To „nasza wiara zbudowała fundament świątyni a serca wypiętrzyły mury". Tak najkrócej można określić źródło naszego wspólnego wysiłku: modlitwy, pracy i ofiary.
9.VII.1999 - Ks. Arcybiskup H. Muszyński poświęcił jadłodajnię im. św. Brata Alberta. Jadłodajnię po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych, zlokalizowano w pomieszczeniach po byłej kaplicy parafialnej. Wymownym symbolem stało się w tym momencie zastąpienie chleba eucharystycznego, chlebem powszednim-jeden i drugi jest znakiem miłości.
22.IX.1999 - Ks. Biskup Stanisław Gądecki poświęcił grotę Matki Boskiej Fatimskiej, znajdującą się przed kościołem.
12.XI.1999 - Ks. Arcybiskup H. Muszyński poświęcił kaplicę cmentarną pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Tego samego dnia, została również przez dostojnego Gościa poświęcona kaplica błogosławionego Ojca Pio, znajdująca się w jednej z sal północnej cześci kościoła.
7.VI.2000 - Uroczystą Mszą św. zapoczątkowano budowę dzwonnicy, w której umieszczone zostaną trzy dzwony: Wiara, Nadzieja i Miłość.
27.V.2000 - Na własne życzenie, nasz kompleks sakralny odwiedził ks. Prymas J. Glemp. Wizyta ta wiązała się z 70-leciem urodzin ks. Prymasa. Obecność jubilata wśród nas w dniu swoich urodzin dowodzi trwałego związku Dostojnego Gościa z naszą Małą Ojczyzną.
26.IX.2000 - Wielka uroczystość parafialna - konsekracja kościoła dokonana przez ks. Arcybiskupa H. Muszyńskiego, kończy wielkie dzieło mogilnian ofiarowane Bogu na chwałę, a przyszłym pokoleniom mówiące o sile wiary tych, którzy żyli tu przed nami.

Uroczystość tę upamiętniają okolicznościowe wydawnictwa:

 • Uroczysta konsekracja kościoła MBNP w Mogilnie
 • Droga krzyżowa ze zdjęciami rzeźb artysty Stanisława Ruty
 • Specjalne wydanie „Głosu Maryi", które masz w rękach Drogi Czytelniku.
 • W czasie konsekracji po poświęceniu dzwonnicy zabrzmią poraź pierwszy dzwony „Wiara, Nadzieja i Miłość", by odtąd przypominać nam o tych fundamentach naszego życia.

  Księża pracujący w parafii MBNP w latach 1982 - 2007 :

 • ks. Prałat Eugeniusz Jaworski 1982-
 • ks. Piotr Renkel 1982-1985
 • ks. Ryszard Krawczyński 1984-1984
 • ks. Wojciech Czechyra 1984-1987
 • ks. Jan Pomiń 1985-1986
 • ks. Andrzej Rumocki 1986-1987
 • ks. Roman Płaczek 1987-1991
 • ks. Krzysztof Andrzejewski 1987-1991
 • ks. Roman Michalski 1991-1993
 • ks. Marek Szewczykowski 1991-1995
 • ks. Andrzej Ratkowski 1992-1992
 • ks. Andrzej Szyndler 1993-1993
 • ks. Piotr Dworek 1993-1996
 • ks. Przemysław Kodzik 1995-1997
 • ks. Witold Ceglarek 1996-1997
 • ks. Radca Tadeusz Dymny-rezydent 1997- 2007
 • ks. Adam Krakowski 1997-2000
 • ks. Tadeusz Łuczyk 2000-2002
 • ks. Piotr Dobrasz 2002-2005
 • ks. Sebastian Huebner 2005-

 • do góry
  GALERIA ZDJĘĆ
  MAPY
  • Mapa miasta
  • Mapa powiatu
  • Plan miasta
  KOMUNIKACJA
  • PKP
  • PKS
  • MATBUD
  WAŻNE ADRESY
  LINKI
  • O Mogilnie
  • Katalogii stron
  • Ciekawe strony
  PARTNERZY
  Copyright © www.MOGILNO.cba.pl Wszelkie prawa zastrzeżone