Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
  Forum   Kontakt    
Nowości na stronie: Aktualizacja:
STRONA GŁÓWNA
INFORMACJE OGÓLNE
• Mogilno
• Powiat Mogileński
• Gmina Mogilno
• Województwo
O MIEŚCIE
• Historia
• Legenda
• Kalendarium
• Patron miasta
KOŚCIOŁY
• Klasztor
• Fara
• Kościół M.B.N.P.
• Kościół św. Faustyny
TURYSTYKA
• Basen
• Muzeum Ziemii Mogil.
• Restauracje i noclegi
DOWNLOAD
• Tapety
• Wygaszacze
• Banery
POWIAT MOGILEŃSKI

Powiat Mogileński, odtworzony w 1999 roku, należy do najmniejszych w województwie kujawsko-pomorskim. W jego skład wchodzą dwie gminy miejsko-wiejskie - Mogilno i Strzelno oraz dwie wiejskie - Dąbrowa i Jeziora Wielkie. Powierzchnia powiatu licząca 675,9 km kw. to tereny północno-wschodniej Wielkopolski między Gnieznem a Kruszwicą, a zatem obszary najstarszego osadnictwa w kraju, które rozwinęło się już w IX wieku. Okolice Mogilna zaliczane są do mezoregionu zwanego Pojezierzem Mogileńskim, które rozciąga się od Skoków po jezioro Gopło i od rejonu Konina prawie po dolinę Noteci. Są to tereny lekko faliste wykorzystywane głównie do celów rolniczych.

Nieco dalej zmienia się krajobraz, pojawiają się pagórki a niektóre wzniesienia sięgają 110-120 m n.p.m. W powiecie mogileńskim , w miastach oraz 157 miejscowościach wiejskich zamieszkuje ponad 48 tys.osób. Powiat ma charakter rolniczo-przemysłowy. Użytki rolne zajmują ponad 50 tys. ha, co stanowi 74 % powierzchni powiatu. Gospodaruje na nich 3,3 tys. rolników indywidualnych. Blisko 30 gospodarstw przekracza wielkością obszar 50 ha. Dwa tysiące podmiotów prowadzi działalność gospodarczą w różnych branżach, z tego znakomita większość w sektorze prywatnym.

Powiat mogileński posiada duże walory turystyczne, głównie ze względu na malownicze położenie miasta Mogilna nad rynnowym jeziorem Mogileńskim oraz jego zalesionych okolic, poprzecinanych rzeczkami i bardzo czystymi jeziorami. Największe z nich - Jezioro Wiecanowskie stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Siedliskiem licznych ośrodków wypoczynkowych jest letniskowa miejscowość Przyjezierze nad jeziorem Ostrowskim. Interesujące dla turystów są liczne zabytki architektury sakralnej, jak np. XII - wieczne rotunda św. Prokopa oraz kościół pobenedyktyński św. Trójcy w Strzelnie ze słynnymi kolumnami romańskimi. W Mogilnie zaś na uwagę zasługuje XI - wieczny klasztor pobenedyktyński. Drewniane wiejskie kościółki zachowały się np. w Parlinie, Niestronnie, Strzelcach i Wylatowie.

Mieszkańcy gminy korzystają z sieci wodociągowej, w 98 proc. z łączności telefonicznej. W Strzelnie funkcjonuje gminna oczyszczalnia ścieków. Miasto zaś posiada instalację gazu ziemnego zaspokojającą potrzeby wszystkich gospodarstw domowych.

Gminę charakteryzuje atrakcyjne położenie w pobliżu Lasów Miradzkich oraz czystość naturalnego środowiska. Kompleksy leśne jeziora, ośrodki wypoczynkowe w Przyjezierzu stanowią o możliwościach rozwoju turystyki. Popularna od wielu lat miejscowość wypoczynkowa Przyjezierze, przyciąga swoim usytuowaniem pośród lasów i jezior ciągnących się na terenie gminy Jeziora Wielkie.

KRÓTKI OPIS KAŻDEJ Z GMIN NALEŻĄCEJ DO POWIATU

GMINA MOGILNO

Miasto i Gmina Mogilno zajmują obszar 256,1 km kw. na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Miasto to jedna z najstarszych osad w Polsce (X-XI wiek), przez które prowadził szlak bursztynowy. Leży nad malowniczym jeziorem Mogileńskim, przy głównej trasie drogowej Poznań - Toruń - Mazury oraz szlaku kolejowym Poznań - Gdańsk i Poznań - Toruń - Olsztyn.

Miasto i Gmina Mogilno z 26 tysiącami mieszkańców, mają charakter rolniczo-przemysłowy. Rozwija się handel i usługi a także drobny przemysł maszynowy, materiałów budowlanych, meblowy, drzewny oraz przemysł spożywczy.

Mieszkańcy miasta korzystają w pełni z sieci wodociągowej i gazowej, funkcjonuje nowoczesne wysypisko odpadów komunalnych, oczyszczalnia ścieków, gazownie ciepłownicze. Rozwiązano najważniejsze lokalne problemy ekologiczne.

Bogactwem ziemi mogileńskiej jest sól, pozyskiwana z jednego z największych wysadów solnych w Polsce. Nowoczesna kopalnia dostarcza wypłukaną solankę do pobliskiego Janikowa i Inowrocławia, gdzie wykorzystywana jest m.in. do produkcji sody.

Położenie miasta i gminy sprawia, że jest to doskonałe miejsce do powstawania wielkich składów, hurtowni, magazynów, ale i budowy nowych przedsiębiorstw przemysłowych i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Oferta gospodarzy to tanie, w pełni uzbrojone i dogodnie usytuowane tereny inwestycyjne. Różnorodność środowiska goegraficznego, położenie na Szlaku Piastowskim, dobre zaplecze gastronomiczno-hotelarskie, miejsca rekreacji (Wiecanowo, Chałupska, Kopczyn, Chwalowo, Żabno) - są zachętą do odwiedzenia regionu.

W Mogilnie warto zobaczyć zespół poklasztorny z XI wieku, późnogotycki kościół farny z 1511 r., dzwon z 1580 r., drewnianą dzwonnicę z XVIII wieku, grób pomnik ks. Piotra Wawrzyniaka, wielkiego mogileńskiego społecznika, mauzoleum poświęcone obrońcom Mogilna w 1939 r., drewniane, wiejskie kościółki w Niestronnie, Wylatowie czy Strzelcach.

GMINA STRZELNO

Miasto i Gmina Strzelno położone w południowej części wojewdztwa zajmują obszar 18,5 tys. ha, zamieszkiwany przez 13 tys. mieszkańców, z czego po połowie przypada na teren miasta i miejscowości wiejskie.

12 tys. ha stanowią użytki rolne, a prawie 5 tys. ha to lasy. Ludność miasta znajduje zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się głównie przetwórstwem rolno-spożywczym. Do ważniejszych zaliczyć można takie, jak: Holenderska Chłodnia Owoców i Warzyw w Strzelnie, Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Bronisławiu, Elewatory zbożowe w Strzelnie, Zakłady Przemysłu Drzewnego oraz kilka innych.

Gospodarze gminy oferują różne formy nabycia budynków i uzbrojonych działek, położonych przy drogach krajowych orzaz ulgi dodatkowe tym inwestorom, którzy stowrzą nowe miejsca pracy i przyczynią się do ograniczenia zjawiska bezrobocia. Mieszkańcy gminy korzystają z sieci wodociągowej, w 98 proc. z łączności telefonicznej. W Strzelnie funkcjonuje gminna oczyszczalnia ścieków. Miasto zaś posiada instalację gazu ziemnego zaspokojającą potrzeby wszystkich gospodarstw domowych. Gminę charakteryzuje atrakcyjne położenie w pobliżu Lasów Miradzkich oraz czystość naturalnego środowiska.

Kompleksy leśne jeziora, ośrodki wypoczynkowe w Przyjezierzu stanowią o możliwościach rozwoju turystyki. Ponadto na terenie gminy znajduje się wiele obiektów dziedzictwa kultury, z zabytkami klasy "0". Do najcenniejszych należy np. budowla bazylikowa - kościół ponorbertański Św. Trójcy, datowany na ostatnie dziesięciolecie XII wieku oraz stojący w jego pobliżu kościół Św. Prokopa. (Więcej informacji znajdziesz na stronie Urzędu Miasta i Gminy Strzelno: www.strzelno.pl)

GMINA JEZIORA WIELKIE

Jeziora Wielkie Gmina leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim w zachodniej części Kujaw, stanowi pomost między Wielkopolską a Kujawami. Rozpościera się na powierzchni ponad 12 tys. ha, a zamieszkuje ją 5,3 tys. osób. Gmina Jeziora Wielkie ma typowo rolniczy charakter, stąd brak na jej terenie zakładów przemysłowych. Troską gospodarzy gminy jest czystość naturalnego środowiska. Wynika to także z faktu, że prawnej ochronie podlega 90 % powierzchni gminy, szczególnie krajobraz Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia oraz strefa obszaru chronionego, obejmującego centralną i zachodnią część gminy, tzw. Lasy Miradzkie. Wszystkie gospodarstwa domowe korzystają z sieci wodociągowej. Funkcjonuje nowoczesny system gromadzenia, segregacji i transportu odpadów z poszczególnych miejscowości. Cała powierzchnia gminy pokryta jest siecią łączności telefonicznej stacjonarnej i komórkowej. Cechą charakterystyczną terenu są wysoczyzny oraz liczne rynny ukształtowane ok. 15 tys. lat temu, które tworzą jeziora: Gopło, Lubstówek, Skulskie, Wójcińskie i Ostrowskie.

W Przyjezierzu, nad jeziorem Ostrowskim, znajduje się duży zespół turystyczno-rekreacyjny. Kryształowo czysta woda jeziora, piaszczyste plaże, hotele, domy wczasowe, ośrodki kolonijne, domki letniskowe, pola namiotowe oraz dobrze rozwinięta sieć placówek handlowych, usługowych i gastronomicznych są jego atrybutem. Jezioro Ostrowskie stwarza warunki do wędkowania a okoliczne lasy obfitują w zwierzynę łowną.

Bogata infrastruktura i wysoka produkcja rolna zachęcają do rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego. Dobrze rozwinięta sieć dróg bitych umożliwiająca szybkie połączenia drogowe z całym krajem stwarza warunki dla inwestorów zainteresowanych turystyką. Już obecnie tworzy się nowy kompleks zabudowy rekreacyjnej oraz mieszkalno-pensjonatowej nad jeziorem Wójcińskim, a miejscowości Gaj i Nowa Wieś przekształcone zostaną we wsie letniskowe.

GMINA DĄBROWA

Gmina Dąbrowa położona jest na powierzchni 110,5 km2. Na równinnym terenie w sąsiedztwie wielu jezior i lasów. Ludność zamieszkująca 19 miejscowości wiejskich skupionych w 14 sołectwach liczy 4,8 tys. osób. Gmina jest typowo rolniczą. 72 % powierzchni stanowią użytki rolne uprawiane przez rolników 600 gospodarstw indywidualnych oraz trzy należące do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Gmina posiada wysoki potencjał produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Ponad to w gminie rozwija się prywatna działalność gospodarcza. Funkcjonuje stacja paliw, zakład remontowo-budowlany, zakład transportu oraz inne drobne podmioty prowadzące placówki handlowe i usługowe.

Wszystkie wsie korzystają z dostępu do sieci wodociągowej, do każdej posesji prowadzi droga dojazdowa, a drogi gminne są utwardzone. Gmina posiada wysypisko odpadów komunalnych oraz oczyszczalnię ścieków we wsi Dąbrowa, która jest także częściowo skanalizowana. W wyniku prowadzonej telefonizacji gminy uzyskano wskaźnik 1 telefon na 9 mieszkańców.

Władze samorządowe gminy wyznaczyły atrakcyjnie położone, uzbrojone tereny i nieruchomości we wsiach Dąbrowa i Mokre pod działalność handlowo-usługową oraz przemysłową.

Turystów zainteresować może neobarokowy, drewniany kościół św. Wawrzyńca w Parlinie wybudowany w drugiej połowie XVII wieku wraz z zabytkową dzwonnicą. Do pomników przyrody zaliczono Aleję Modrzewiową w Szczepanowie ( 38 drzew ), głaz narzutowy " Kamienny dom" o obwodzie 13 m i źródełko św. Huberta nad jeziorem Ostromeckim.

[Źródło: www.powiat.mogilno.kujawy.com.pl]


do góry
GALERIA ZDJĘĆ
MAPY
• Mapa miasta
• Mapa powiatu
• Plan miasta
KOMUNIKACJA
• PKP
• PKS
• MATBUD
WAŻNE ADRESY
LINKI
• O Mogilnie
• Katalogii stron
• Ciekawe strony
PARTNERZY
Copyright © www.MOGILNO.cba.pl Wszelkie prawa zastrzeżone